צרו איתי קשר

הכנס פרטים ותענה בהקדם:

מיקוד והצלחה

בואו נדבר רגע …

מהי הצלחה ?

עושר ? להיות מפורסם ?  

ההגדרה המילונית להצלחה : שם פעולה של הִצְלִיחַ: השיג את מבוקשו.

אז מי אדם מצליח בעיניכם ?

מה אתם חושבים שמשותף לכל האנשים שהגדרתם כמצליחים ?

מחקר של אלון סלע, שסיים את עבודת התזה שלו לתואר שני, בהנחיית פרופ' יואב גנזך מהפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב. העבודה שלו מנפצת מיתוס מחקרי חזק במיוחד שקובע באופן נחרץ כי מנת המשכל היא מנבא ראשון במעלה להצלחה מקצועית. 

את התזה הזו ביסס סלע, בין היתר, על הספר "עקומת הפעמון" שפירסמו החוקרים ריצ'רד הרנסטיין וצ'רלס מארי. השניים טענו כי אפרו-אמריקאים אינם מצליחים בבחינות כמו פסיכומטרי בגלל בעיות גנטיות – קרי אינטליגנציה נמוכה. זו לא משתנה גם אם הם גדלים במשפחות לבנות. "קראתי וחשבתי שמדובר בגזענות במסווה אקדמי", אומר סלע. "החלטתי לבדוק אילו מבין שלושה גורמים מרכזיים משפיע באמת על הצלחה מקצועית: מנת המשכל (גנטיקה), מצב סוציו-אקונומי בילדות (סביבה) ורמת השאיפות האישיות". 

לצורך הבדיקה פנה סלע אל נתונים של מאגר מחקר ארוך טווח השייך לאוניברסיטת ויסקונסין. יותר מ-10,000 אמריקאים נבדקו לאורך כ-40 שנה ונדגמו במהלך שלבים שונים של חייהם. מתוכם נבחרו 4,000 איש. אותם נבדקים דיווחו בגיל 18 על מנת המשכל שלהם, מצבם הכלכלי וכן ענו על סט שאלות שבדק את שאיפותיהם המקצועיות. 36 שנה אחרי בדק סלע את הסטטוס המקצועי שאליו הגיעו, הכולל הן את תפישת המקצוע האובייקטיבית (כיוקרתי יותר או פחות), והן את רמת השכר יחסית למקצועות אחרים. 

אם על פי התזה של "עקומת הפעמון" ניתן היה לצפות כי בעלי האינטליגנציה הגבוהה יגיעו להצלחות המשמעותיות ביותר – התברר שהתוצאות הפוכות. דווקא בעלי השאיפות הצליחו יותר. "מדובר במחקר פורץ דרך, מכיוון שזו הפעם הראשונה שבה ניתן לראות במספרים את השפעת הנחישות להצליח בקריירה", אומר פרופ' גנזך. 

אם כך, אין דבר העומד בפני הרצון, גם לא אם אין לך כלים אמיתיים מהבית או מלידה? 

סלע: "יש דבר העומד בפני הרצון, וחשוב לי להסתייג מהמושג הניו-אייג'י 'תרצה – תצליח'. לא כל אחד יכול לעשות כל דבר אם רק ירצה, אבל הרצון האמיתי חשוב יותר משני הגורמים האחרים. 

"במלים אחרות: אדם בעל מנת משכל ונתונים סוציו-אקונומיים גבוהים, שאין בו את הנחישות, יצליח פחות מאדם נחוש, שיש לו פחות משני הנתונים האחרים". 

אז… מהי נחישות ?

נחישות היא – החלטיות, עיקשות, דבקות במטרה, גמירת אומר, הליכה עד הסוף, תקיפות, החלטה נחושה, אומץ . אדם נחוש הוא אדם הפועל להשגת מטרה מבלי להתכונן, מבלי להתייחס, מבלי לקחת בחשבון בכלל את האפשרות של כישלון. כלומר פעולה פרו-אקטיבית, שתלויה רק בי, בהחלטה שלי להניע את עצמי לעשות משהו.

להיות נחוש זה לא מובן מאליו שכן רוב בני האדם מוכנים לנטוש את מטרותיהם ואת יעדיהם ולהיכנע לנוכח הסימן הראשון של התנגדות, קושי או תקלה. המעטים הממשיכים למרות כל המכשולים עד שהם מגיעים למטרתם. – הם הנחושים באמת.

למה בעצם אנחנו צריכים נחישות ?

אנחנו צריכים נחישות על מנת להגשים מטרות …..

מהי מטרה ? 

לכמה מכם יש להם מטרה כתובה לשנה הקרובה ? לשנתיים הקרובות ? ל5 שנים הקרובות ?

לכמה מכם יש מטרה שבוערת בהם ולא יודעים איך לממש אותה ?

**"בהיותו נער, הוא חלם לצייר ציוריים מצחיקים. כשהיה איש צעיר, יעץ לו עורך עיתון בקנזס סיטי להפסיק לצייר. הא המשיך להידפק על הדלתות אך נדחה בכל מקום. הוא התמיד בדרכו עד שכנסיה אחת נתנה לו עבודה של ציור חומר פרסומי. הוא עבד בחניון ישן והתיידד עם עכבר קטן שלבסוף הפך מפורסם. האיש היה וולט דיסני והידיד הפך למיקי מאוס. למרות התמוטטות עצבים שעבר ב1931-, דחיות ומכשולים לא הרפו את ידיו והוא לא זנח את חלומו" .

איך מגשימים מטרה?

ישנה דרך ברורה מאוד איך להשיג את המטרות שאנחנו מציבים לעצמנו.

1. מטרה ברורה וגדולה:

עליך להציב לך מטרה ברורה – לדעת מה בדיוק אתה רוצה! המון אנשים נתקעים במקום כי הם לא באמת מגדירים לאן בדיוק הם רוצים להגיע מה בדיוק הם רוצים להשיג. כשהיעד מעורפל – קל לסטות מהדרך . הגדרת מטרה ברורה, נותנת לנו את הכיוון שאליו עלינו להתכוון בכל פעם שאנו שוכחים לרגע או נתקלים בקושי , דומה הדבר לזרקור גדול המופנה לשחקן הראשי בהצגה ומאיר רק אותו ואז כולנו ממוקדים רק בו.

חשוב שהמטרה תהיה מוגדרת בפשטות, בבירור, במשפט אחד או שניים ועם תאריך מתי זה תשיגו את זה!

ככל שהמטרה יותר גדולה , כך היא מפחידה יותר וכדאי לתת יותר זמן להשגתה, אך יש לשים תאריך יעד!!!

כדאי להגדיר את המטרה באופן מדיד כלשהו (שגם אחרים יוכלו לומר שהשגתם אותה, והיא לא תהיה תלויה בתחושות ורגשות בלבד)

2. להט, חשק, מוטיבציה – נחישות !!!

מניע חזק יאלץ אתכם לגבור על קשיים רבים – כמו שאמר ויקטור פרנקל, כשציטט את ניטשה : "כשהלמה מספיק חזק, האדם יעבור כמעט כל איך " ! (גתה) 

חשוב שהמטרה תהיה טובה: מצד אחד מתגמלת מאוד מצד שני מאתגרת. התמורה והאתגר יוצרים ביחד שילוב שמגביר את השאיפה. אם זה לא מאתגר, לא תרגיש סיפוק של עשיה והתקדמות , אם זה לא מתגמל, תרגיש בזבוז ולא תרגיש תחושת עונג של השגה.

איך נעשה את זה : 

צרו לכם תמונה מפורטת של השגת המטרה, כמה שהתמונה תהיה יותר "חיה" יותר מפורטת יותר מופלאה כך היא תמלא אתכם יותר בחשק ולהט – הגורמים שיעזרו לכם להצית את הנחישות בכל פעם שתצטרכו אותה. תגיעו למצב שאתם יכולים ממש "לטעום" את תחושת ההשיג.

בנוסף, לפחות פעם ביום, עשו לעצמכם תהליך הדמיה שבה תראו את עצמכם משיגים את המטרה שלכם.

3 . ביטחון עצמי

"הידיעה או האמונה שביכולתך לעשות פעולה מסויימת בהצלחה". האמונה הזו, שביכולתך להוציא לפועל תוכנית, תעודד אותך לבצע את התוכנית עד סופה. אחת הטעויות הגדולות של לא מעט אנשים היא הבלבול בין ערך עצמי לבין ביטחון עצמי. בעוד שהגדרנו את הביטחון העצמי כאמונה שאני יכול לעשות משהו מסויים , ערך עצמי – זה המחשבה על מה אני שווה. – וזהו פרק שלם בפני עצמו, שלא קשור לנחישות כמו שהוא קשור להרגשה העצמית של האדם עם עצמו ביומיום שלו (ובא לידי ביטוי בגובה או גודל המטרות שהאדם מציב לעצמו).

4. תכנית מוגדרת

תכניות מוגדרות, רשימה מסודרת, הגדרת שעות – מעודדות התמדה. לא משנה עד כמה התכנית רופפת, עד כמה היא לא סגורה לחלוטין, אם יש תכנית לעבוד על פיה, והיא מפורקת לצעדים קטנים דבר שמאפשר גם למדוד את האפקטיביות של העשייה שלי, החיים הרבה יותר קלים ויהיה הרבה יותר קל ליצור נחישות והתמדה.

לא מעט אנשים נתקעים כאן בשלב הכנת התכנית הם יודעים מה הם רוצים הם בטוחים שהם יכולים להשיג את זה אבל כשהם באים לחשוב על בניית תכנית הם מוצאים את עצמם דוחים ודוחים ודוחים.

5. ידע מדוייק

הידיעה שהתוכניות שלך בנויות בהיגיון, ומבוססות על ניסיון ותצפית מעודדת התמדה, הידע המדוייק נוצר ישירות מסעיף 4 ככל שהצעדים בתכנית שלך יהיו יותר הגיוניים ופשוטים בדרך אל המטרה:

א. גם תצבור ניסיון

ב. גם יהיה לך יותר קל לעשות אותם.

6. שיתוף פעולה, מעורבות וסביבה תומכת

שיתוף פעולה ומעורבות עם אנשים אחרים יוצרת תמיכה ומקדמת יצירה של התמדה שיתוף פעולה יוצר התקדמות מהירה יותר, תמצא מיהם האנשים שעימם אתה יכול ליצור שיתוף פעולה, סביבה תומכת – תמצא לך או מאמן, או קבוצת אימון, או קבוצת אנשים שתומכים בעשיה שלך ובהתקדמות שלך.

מעורבות – ככל שתהיה יותר מעורב בעשיה שלך, ותרגיש יותר מעורב בעסק, ותעשה! כך ההתמדה תתפתח ביתר קלות.

7. כוח רצון

ההרגל לרכז את מחשבותיך בתכנון תכניות שמטרתן להשיג יעד מוגדר, והיצמדות לתכניות הללו מתוך ההבנה שזה מה שיביא אותך ליעד שאתה רוצה. עד כדי אפילו לכפות על עצמך לעשות את הדברים שאתה יודע שכדאי לך לעשות ע"מ להצליח. (הם כתובים בתכנית שלך) לא לוותר אלא ללכת עד הסוף, למרות ואף על פי כל רעשי הרקע. לדעת לחסום אותם מתוך ידיעה ברורה שהם רק מכשולים ואתגרים בדרך שהושמו שם ע"י היקום כדי לחזק אותך במסע שלך לעבר המטרה שלך.

תזכור את המשפט הגדול של טוני רובינס, האיש שממלא איצטדיונים להרצאות על מוטיבציה:

"When you cant – you must"

"כשאתה לא יכול – אתה חייב"

8. הרגל

התמדה הינה תוצאה ישירה של הרגל. המוח קולט ונעשה חלק מן ההתנסויות היומיומיות שמזינות אותו. פחד, הגרוע שבאויבים, ניתן לריפוי ע"י כפיית ביצוע חוזר ונשנה של מעשים נועזים – כל מי ששירת בצבא, במלחמה יודע זאת. כפי המתואר בסעיף 7.

כמובן שזו הדרך הארוכה לעשות את זה אפשר לייצר הרגל ע"י עשייה ספציפית של פעולה או מספר פעולות שוב ושוב במשך 21 יום ברציפות. המיינד שלך יתרגל לעשות זאת באופן קבוע, והרי לך יצרת התמדה.

כשתרצו להצליח כמו שתרצו לנשום – אז תצליחו:

שלכם,

ענבל

שירותים נוספים שעשויים לעניין אותך:
קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני